Pühapaikade kaardile lisandus Kuusalu ja Juuru pühapaiku

Looduslike pühapaikade kaardile lisandus 40 looduslikku pühapaika, mis asuvad peamiselt ajaloolise Harjumaa Juuru kihelkonnas ja Kuusalu kihelkonna põhjaosas.

Neeruti hiis

Seda ei juhtu just sageli, et suur metsafirma pöörduks tema maal asuva hiiepaiga asjus eestkostjate poole. Tavaliselt käib ikka saag ees ja hiljem vabandatakse ja seletatakse audiitorite ja ajakirjandusega. Seekord läks aga teisiti. 2021. aasta alguses võttis Vestman Mets ühendust Maavalla Kojaga, et saada rohkem teada tema maal asuva hiiepaiga kohta. Maavalla koda omakorda kaasas Hiite Maja ja mitu teist asutust, et asjas selgust tuua. Mõne kuuga said hiie piirid selgeks ja aasta hiljem võime rõõmustada, et hiiepaik on puutumata.

Algab rahvusvaheline Hiite kuvavõistlus

Algab rahvusvaheline Hiite kuvavõistlus, kuhu oodatakse fotosid ja videoid hiitest ja teistest ajaloolistest looduslikest pühapaikadest. Võistluse eesmärk on jäädvustada ja väärtustada pühapaikade kultuuri- ja looduspärandit ning innustada inimesi nendega tutvuma.

Looduslike pühapaikade kaart täieneb

Looduslike pühapaikade kaart sai hiljuti tublisti täiendusi ja täpsustusi. Kaardile lisandus 77 ajaloolise Harjumaa hiiekohta, silmaallikat jm ajaloolist looduslikku pühapaika. Samuti täpsustati paarisaja muinsuskaitse all oleva pühapaiga asukohti ja piire.

Muinsuskaitseameti projekti raames kaardistati 2017-2018 ajaloolisel Harjumaal arhiiviandmete põhjal enam kui sada võimalikku pühapaika. Hiite Maja lõpetas hiljuti selle projekti tulemuste analüüsi, mille käigus koondas täiendavaid andmeid, sh tegi arhiivitöid ja küsitles lisaks ka kohalikke elanikke.

Selgus, et 45 pühapaika olid inventeeritud vastavalt uuringumetoodikale ja need kanti pühapaikade kaardile. Lisaks said esialgsetes piirides kaardile 32 pühapaika. Nende kohta tuleb koguda täiendavaid andmeid ja teha inventuur uuesti. Inventeeritud paikadest jäi kaardile kandmata 40, sest neil puudusid pühapaiga tunnused, või polnud nende asukoha määramine põhjendatud.

Uuringualal lisandus kaardile kihelkonna kohta keskmiselt 7,7 pühapaika. Kõige enam tuli juurde paiku Rapla kihelkonnas (18) ja kõige vähem Harju-Madise kihelkonnas (1). Torkab silma, et mõneski kihelkonnas on kaardistatud teadaolevatest pühapaikadest vaid väike osa. Näiteks Kose kihelkonnas on arhiiviandmete põhjal teada 52 pühapaika, kuid neist kaardistati kõigest 3.

Kaardistatud paikade vähene arv tuleneb uuringu kesisest eelarvest ja sellele vastavalt kärbitud uuringumetoodikast. See ei võimalda vajalikul määral arhiiviandmeid koondada, ega kohalikke elanikke küsitleda. Kihelkondades, kus uuringu tulemusel jõudis kaardile enim paiku (nt Rapla ja Hageri), on uurijad parema tulemuse nimel teinud täiendavalt vabatahtlikku tööd.

Looduslike pühapaikade kaardil täpsustusid ka varem kaardil olnud pühapaikade asukohad. Muinsuskaitseamet inspekteeris eelmisel aastal pühapaiku, mis olid seni kaitse all arheoloogiamälestistena. Uute andmete põhjal vajasid täpsustamist ligi 250 pühapaiga kaardiandmed. Uute andmete kontrolli järel tehti vajalikud muudatused ka pühapaikade kaardil.

Looduslike pühapaikade kaart valmis 2018. aastal Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskuse, Maa-ameti ja Hiite Maja SA koostöös. Kaarti haldab Hiite Maja sihtasutus.

Kaardi täiendamine ja täpsustamine jätkub ning selleks on teretulnud ka kohalike elanike abi. Kui märkate, et kaardilt on mõni teie kodukandi pühapaik puudu, siis teatage sellest Hiite Majale aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Pühapaikade kaardi leiab siit: https://kaart.hiiepaik.ee/

Veebitrükised tutvustavad Helme ja Karksi kihelkonna looduslikke pühapaiku

Valminud on ajaloolise Mulgimaa Helme ja Karksi kihelkonna looduslikke pühapaiku tutvustavad kogumikud. Teaberikas juhendmaterjal on mõeldud õpetajatele, lastevanematele ja teistele huvilistele, kes soovivad põliseid looduslikke pühapaiku tundma õppida ja neid lastele tutvustada.

Ilmus rahvatarkusi tutvustav Hiiekalender 2022

Ilmus Eesti pühapaiku, tähtpäevi, tavasid ja rahvatarkusi tutvustav Hiiekalender 2022. Tavaformaadis seinakalendri hästi loetavas kalendaariumis on ametlike tähtpäevade ja kuufaaside kõrval põlised tähtpäevad koos tavade tutvustusega. Kasutatud on pühade ja kuude maakeelseid nimesid, samuti kohalikku ajaarvamist, mille kohaselt 2022 on 10235. aasta.

2021. a Hiie sõber on Erich Valksaar

Tänavuseks Hiie sõbraks valiti elupõline metsaülem Erich Valksaar (89) Tõivere hiie mitmekordse päästmise eest. Tänu talle ja teistele tema masti metsameestele on õige mitmed hiiepaigad läbi okupatsiooniaja meieni jõudnud.

Rahvusvahelisel Hiite kuvavõistlusel tegid ilma Saaremaa pildid

Looduslikele pühapaikadele keskenduval rahvusvahelisel Hiite kuvavõistlusel pälvisid viis auhinda, sealhulgas ka 1000-eurose peaauhinna, Saaremaa pühapaikadest tehtud fotod.

Hiite kuvavõistluse lõpuni on jäänud kaks nädalat

Hiite kuvavõistluse lõpuni on jäänud kaks nädalat. Võistlusele saab pilte saata kuni 15.10 (kaasa arvatud) südaööni. Oodatud on fotod ja kuni pooleteise minuti pikkused videod, millel on jäädvustatud põlised looduslikud pühapaigad, seal toimuvad tegevused ja sinna jäetud annid jm esemed.

logo

Uurime, tutvustame ja hoiame looduslikke pühapaiku ning laiemalt Eesti põlisrahva pärandkultuuri ja elukeskkonda.