Tänavusel Hiite kuvavõistlusel noppis Kivide ja Maailma eriauhinnad Aleksei Trofimov, kes elab Venemaal Siberis Bratski linnas. Elukutselise fotograafi ja rändurina on ta tegelenud maastiku ja šamanistlike pühapaikade pildistamisega pikka aega. Tema suurepärased tööd on pälvinud auhindu mitmetel rahvusvahelistel fotovõistlustel ning tema ülesvõtteid on avaldanud Daily Mail, National Geographic, Natur, The Telegraph, Mirror jt tuntud väljaanded. Laiahaardelise ja tunnustatud töö kõrval aga väärib kindlasti tähelepanu Trofimovi lugupidav suhtumine pühapaikadesse ja pärandisse.
Usutlesime Aleksei Trofimovit kuvavõistluse auhindade puhul ning avaldame vastused allpool.
Kuidas jõudsite Hiite kuvavõistlusele?
Lugesin Hiite kuvavõistlusest fotokonkursside listist. Mind köitis võistluse eriline teema. Olen pikka aega pildistanud mongoli ja burjaadi šamanismiga seotud nähtusi. Nii oli looduslike pühapaikade teema mulle tuttav.
Mis alal tegutsete?
Töötan elukutselise fotograafina ja teen kostööd erinevate fotoagentuuridega. Olen keskendunud maastikufotodele. Samuti korraldan ja juhin fotoreise Baikali järve äärde ja Mongooliasse.
Kas teie kuvad on varem auhindu võitnud?
Jah, korduvalt. Näiteks võistlustel: "The Best of Russia 2016", “Life Around Us 2015”, "Photo Travel Avard 2015", "Global Arctic Awards 2015", "1st Three country Grand Circuit Ireland - Montenegro - Serbia 2014", “The 1st PhotoVivo Singapore International Photography Award” ja mujal.
Minu tegevusega saab tutvuda sellel veeblehel.
Te olete looduslikke pühapaiku varemgi pildistanud?
Jah. Töötan paigus, kus pea iga mägi, eriline puu, kalju või muu looduspaik on püha inimestele, kes siin elavad, või on varem elanud ja kelle juured ulatuvad aastatuhandete taha. Nende paikade tähenduslikkus antakse edasi muinasjuttude, pärimuste ja muistenditena. Sageli austatakse neis kohtades paigavaime ja esivanemaid.
Kuidas said tehtud võidukuvad ja mis mulje jätsid jäädvustatud paigad?
Kuva „Sagan-Zaba vaim“ jäädvustasin paari aasta eest Baikali suvisel fotorännakul. Olin seal varem korduvalt käinud, kuid alati talvel ning kaljule lähenenud üle jäävälja. Sellel kaljul on kaljuraiendid (petroglüüfid), mida asjatundjad peavad viie tuhande aasta vanuseks.
Sellistes paikades hämmastab mind alati esivanemate võime tajuda paiga väge.
„Sagan Hušuni saladused“ jäädvustasin viis aastat tagasi. Sagan Hušuni neem asub Baikali järve pühal Olhoni saarel. See paik hämmastab mind alati oma suuruse ja iluga.
Mida tahaksite soovitada fotohuvilistele, kes pole varem pühapaiku pildistanud?
Eelkõige – suhtuge pühapaikadesse lugupidavalt. Uurige enne pildistama minemist välja, kuidas suhtuvad sellesse paika kohalikud elanikud, millised on muistendid, pärimused, head tavad ja ka keelud. Rikkudes seal kehtivaid pärimuslikke tavasid ja tabusid, häirite paiga väge ja teete kahju ka endale, te kaotate hinge. Meie esivanemad olid meist targemad ja tähelepanelikumad. Mitte ilmaasjata ei valinud nad teatud kohti looduses välja ja kuulutasid need pühapaikadeks
Ja veel. Armastage oma tööd ja hoide ennast! Kaitsku teid Igavene Sinine Taevas!
-
Püha kivi auhind – „Sagan-Zaba vaim“
Venemaa, Irkutski oblast, Baikali järv, Sagan-Zaba kalju. ALEKSEI TROFIMOV
Sagan-Zaba marmorist kaljurahn, mis oma valge värvusega tuleb Baikali läänekalda hallide kaljude seast esile, on tuntud rikkalike kaljujooniste poolest. Iidsetel aegadel korraldasid burjaadid siin palvusi ja tõid ande. Burjaadi pärimuse kohaselt laskusid siin maale Bural Sagan-noion ning ta naine Buga sagan hatan (Hallipäine isand ja Valge emand), tegid kaljule oma märgid ja asusid siin elama. Siin asuv iidne šamanistlik pühapaik on üks suurimaid Baikali pühakohti. Et šamanismi mõju kuidagi vähendada raiusid Posolski kloostri mungad 18. sajandi alguses Sagan-Zaba kaljule kaks suurt risti.
Lisaks võidukuvadele saatis Aleksei Trofimov saatis võistlusele veel 10 tähelepanuväärset tööd:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Aleksei Trofimovi võidukuvad on jäädvustatud burjaatide pühapaikades. Rahvusvaheline hiite kuvavõistlus on suunatud eelkõige soome-ugri rahvastele, kuid võistlusele saadetakse rohkesti pilte mujaltki. Tänavu saabus kuvasid 20 riigist ja 41 rahva pühapaikadest.
Kõigi võidukuvadega saab tutvuda siin.
Võistluse lehekülg asub siin.