Aasta Hiie sõber on Ruuben Kaalep

Laupäeval Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis toimunud looduslike pühapaikade tunnustamispäeval kuulutati aasta Hiie sõbraks poliitik Ruuben Kaalep.

Kaalepit tunnustati selle eest, et Riigikogu saadikuna toetas ta aastatel 2020-2023 looduslike pühapaikade uuringuid ning oma järelepärimistega andis ta hoo looduslike pühapaikade kaardirakenduse ennistamisele Maa-ameti geoportaalis. Esile tõsteti sedagi, et kodanikuna päästis ta tänavu Otepää valla Kastolatsi ristimetsa tee-ehituse alaks määramisest.

Ruuben Kaalep sõnas tunnustust vastu võttes, et ta on selle üle väga üllatunud. “Olen teinud vaid seda, mida iga Riigikogu saadik ja kodanik tegema peaks. Aga see, et need minu jaoks täiesti loomulikud asjad ei ole teiste jaoks sama loomulikud, on muidugi kurb. Side sellega, mis on meie rahva jaoks olnud kõik need aastatuhanded keskne ja väga oluline, on üha enam murenemas.” Kaalep lisas, et meie rahvas, keel, maa, veekogud ja elustik kuuluvad tervikuna kokku ning peame võitlema selle eest, et meile omapärane säiliks. “See kõige suurem hiis ja pühapaik, mida me kõik peame hoidma ja armastama, on Eesti. Eesti jaoks me seda kõike teeme”, ütles Ruuben Kaalep.

Tunnustuse väljakuulutamisel ulatati Ruuben Kaalepile tema jaoks sepistatud kirves, ta vöötati talle kootud vööga ning meestelauluselt LüüTürr esitas talle pühendatud regilaulu.

Aasta hiie sõbra valis Maavalla Koja, Hiite Maja ja EVT Põlisrahvaste sihtasutuse esindajatest koosnev valimiskogu. Lisaks neile oli tunnustuse üleandmisele palutud eelneva 15 aasta Hiie sõbrad.

Sündmusel autasustati ka rahvusvahelise Hiite kuvavõistluse võitjaid ja tunnustati kaheksat hiiesõbralikku tegu.

Hiie väge tervitama tulnud Soome Taivaannaula ühenduse esimees Patrick O`Rourke õnnitles eestlasi pidupäeva puhul ning sõnas, et Eesti tegevus pühapaikade uurimisel on olnud hõimlastele suureks eeskujuks ja toeks.

Riigikogu Looduslike pühapaikade toetusrühma esimees Tõnis Lukas tänas Maavalla Koda ja Hiite Maja pühapaikade uurimisel ja hoidmisel tehtud töö eest. Ta rõhutas, et eesti kultuuri jaoks on võrdselt olulised nii kristlik kui ka loodususuline pärand.

EVT Põlisrahvaste sihtasutuse esindaja Liina Meta Kuuskmann pühendas oma sõnavõtu Eesti kohalike põlisrahvaste õigustele ja tegevusele.

Sõna võtsid samuti: Hiite Maja nõukogu esimees Madis Arukask, Hiite Maja juhataja Ahto Kaasik, Võru Instituudi direktor Rainer Kuuba, Eesti Rahvaluule Arhiivi juhataja Risto Järv, rahvusvahelise Hiite kuvavõistluse hindamiskogu esimees Arne Ader ning hiiesõbralike tegude tunnustuse saajad: Andres Hiiemäe Maa-ametist, Tiiu Zuppur Põlva vallast jt.

Rahvamuusikat esitas meestelauluselts LüüTürr, vaegnägijaid kaasav Tartu Parmupilliaktiiv ning kanneldel Tuule Kann, Helen Arusoo ja Roosi Padar. Hiie väge juhtis Lauri Õunapuu.

Sündmuse korraldasid Hiite Maja ja Maavalla koda.

Fotod Hiie väe sündmuselt: https://drive.google.com/drive/folders/1inZQN3H5z9gKm1x0VeqK41XdYNJtwjF7?usp=sharing Fotode autor on Kiur Kaasik. Fotosid võib sündmuse kajastamiseks tasuta kasutada, lisades autori nime.

Sündmuse videoülekande salvestus:
https://www.facebook.com/hiievagi/videos

 

Hiie sõbra väljakuulutamine

Hiie väe sündmusel Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis 4.12.2023

Head inimesed!

Hiie sõbra aunimi antakse inimesele, kellel on looduslike pühapaikade hoidmisel, uurimisel või tutvustamisel erilised teened. Hiie sõber on teinud pühapaikade heaks palju enam kui ta peab tegema ja on teinud enam kui talt oodatakse.

Tavapäraselt antakse Hiie sõbrale tänu täheks kirves. Kirves on väärikas töö-, taia- ja sõjariist, millesse on kätketud esivanemate tarkus, taid ja vägi. Hiie sõbrale ulatatud kirves on kantud usaldusest, austusest ja tänust. Tänavusele Hiie sõbrale sepistas kirve Viru koja sepp.

Hiie sõbrale seotakse ümber toetav ja kaitsev vöö, mille valmistas tema jaoks käsitöömeister Kairi Orav.

Tänavune aasta Hiie sõber on näidanud nii sõnades kui ka tegudes, nii kodaniku kui ka poliitikuna, et ta hoolib looduslikest pühapaikadest.

Riigikogu liikmena eraldas ta aastatel 2020-2023 neljal korral toetust Hiite Maja sihtasutuse tegevuseks, sealhulgas looduslike pühapaikade kaardistamiseks ning pühapaikade kaardi haldamiseks. Selle toel sai teoks ajaloolise Harjumaa looduslike pühapaikade järeluuring, samuti Virumaa Kadrina, Haljala ja Mahu kihelkonna uuringud, lisaks vähemaid uuringuid üle Eesti. Toetuse abil uuendati, täpsustati ja täiendati looduslike pühapaikade kaarti ning valmistati see ette Maa-ameti geoportaali viimiseks.

Käesoleva aasta algul esitas ta Riigikogu liikmena keskkonnaministrile järelepärimisi, mis andsid hoogu looduslike pühapaikade kaardi ennistamisele Maa-ameti geoportaalis.

Tänavu suvel juhtis ta kodanikuna riigiametite tähelepanu sellele, et kavandatavate ehitustööde tõttu on hävimas Otepää vallas asuv Kastolatsi ristimets. Selle tulemusel tegi Maanteeamet ehitusprojekti ümber ning Otepää kihelkonna ainus ristimets jääb alles.

Tänavuse aasta hiie sõbra sõnadel ja tegudel on olnud mõnu ja mõju.

Head emandad ja isandad, tänavuse aasta Hiie sõber on

Ruuben Kaalep!