Tule osalema!

 

HIITE KUVAVÕISTLUS

2024. aastal toimub rahvusvaheline Hiite kuvavõistlus 17. korda. Tule oma fotodde ja lühivideotega võistlusele osalema ja alusta ettevalmistustega juba täna. Võistluse teemaga sobivaid põliseid pühapaiku leiad Looduslike pühapaikade kaardilt; samuti raamatust Pühapaikade teejuht, Ahto Kaasik, 2017, 2019. Vaata ka aastatel 2008-2023 võistlustele saadetud ülesvõtteid.

 

TUNNUSTAME TUBLISID

Kui sa tead või märkad mõnd head tegu, mis on aidanud kaasa pühapaikade kaitsmisele, hoidmisele, kaardistamisele, uurimisele ja tutvustamisele, siis kirjuta sellest meile aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Tunnustame tublimaid ja anname eeskuju teistele. Tutvu ka varasematel aastatel tunnustatud hiiesõbralike tegudega. Aastatel 2010-2023 tunnustatud hiiesõbralikud ettevõtmised: https://hiis.ee/tunnustame.

 

TEATA PÜHAPAIGAST

valdav enamik Eesti põliseid pühapaiku on kaardistamata. Lähiaastatel on hinnanguliselt kuni 3000 pühapaika kadumas koos viimaste mäletajatega. Eesti riik ei pea kahjuks kõigi pühapaikade kaardistamist oluliseks ja tegeleb vaid väikesemahulise eeluuringuga. Seetõttu on väga oluline, et ka inimesed ise talletaksid pühapaikade andmeid ja vahendaksid neid uurijatele. Koostöös vabatahtlike koostööringiga Hiiepaik on valminud veebikeskkond, mis pakub esmast teavet pühapaikade ja nende kaardistamise kohta ja kus saab ka oma andmed uurijatele saata. Vaata lisaks. Teata pühapaigast.

 

HIIEKOOLID

Tallinna Gaia kooli algatusel on kutsutud ellu Hiiekoolide liikumine. Liikumine kutsub klasse ja koole valima endale põlise hiiepaiga, mida aasta-aastalt külastatakse, tundma õpitakse, seal erinevaid õuesõppe tunde korraldatakse, jõudumööda paiga eest hoolitsetakse ja sel silma peal peetakse. Vaata lisaks.

 

HOIAME PÜHAPAIKADEL SILMA PEAL

Igal aastal langevad paljud põlised pühapaigad rüüstajate küüsi. Kahjuks juhtub seda riigiametite teadmisel ja heakskiidul ikka ja jälle ka kaitsealuste pühapaikadega. Sageli teevad maaomanikud pühapaikadele kahju ka teadmatusest - teadmata nende olemasolust või tundmata häid tavasid. Lisaks maaomanikele ja majandajatele ohustavad pühapaiku üha enam ka metallidetektoritega aardekütid. Vast saab igaüks meist midagi sellise kahju ärahoidmiseks teha. Otsige üles oma kodukandi põlised pühapaigad, õppige tundma põliseid häid tavasid, külastage pühapaiku ja teatage rikkumiste korral toimuvast maaomanikule, riigiametnikele või Hiite Majale.

 

TURISMIETTEVÕTJAD JA MAAOMANIKUD

Üsna paljud Eesti looduslikud pühapaigad on muudetud turismiobjektideks. Kahjuks ei arvestata sageli sellega, et tegemist on tundliku loodus- ja kultuuripärandiga, mida tuleb neid paiku külastades tunda ja hoida. Nii saavad pühapaigad kahjustada ning neid külastavad inimestel puudub võimalus sada sügavamaid kogemusi, mida võimaldaks pühapaikade teadlik külastamine. Hiite Maja sihtasutus on koostanud suunised, mis aitab pühapaikadega seotud turismi hoolivale ja vastutustundlikule rajale. Suunised leiate siit.

 

AMETNIKUD JA MAAOMANIKUD

Eesti liitus 2008. a Rahvusvahelise Looduskaitseliidu (IUCN) otsusega, millega looduslikud pühapaigad kuulutati inimkonna vanimateks looduskaitsealadeks. Ühtlasi võeti vastu juhendi, mida pühapaikade kaitse korraldajad, haldajad, valdajad ja omanikud peaksid järgima. Juhendi leiate siit.