Rahvusvahelise hiite fotovõistluse võitis lummav pilt Tamme-Lauri tammest ja Linnuteest

Tänavu kaheksandat korda toimunud rahvusvahelise  hiite kuvavõistluse 1000 euro suuruse peaauhinna võitis Urvaste Tamme-Lauri tammest tehtud lummav foto „Väga vana ja veel vanem“. Foto autor Martin Mark on Eesti vanima pühapuu taustal jäädvustanud kirka öötaeva ja Linnutee, mis annavad inimlikele põhiväärtustele igavikulise mõõtme. Koolitamise ja fotograafiaga tegeleva Martin Marki ööfotod on saanud mitmeid tunnustusi. Nii valisid NASA teadlased tänavu suvel tema pildi päeva astronoomiafotoks.

Noorte 200 eurose peaauhinna pälvis Saaremaa Valjala koolis õppiv 14aastane Brigitte Mihkelson ülesvõttega “Võhksa Nõiakivi andamid”. Pildil on jäädvustatud ajalooliste ravitoimingutega seotud vanu hobuseraudu ja uuemaid münte, mis annavad tunnistust tavade püsivusest.

Hõimurahvaste pühapaiga 300 eurose auhinna sai Udmurdimaal elava Olga Tsitsirko kuva „Numto järv. Eluvesi”. Võidupildil ammutab handi abielupaar külmunud järvest ämbriga eluks hädavajalikku joogivett. Numto järv on hantide ja metsaneenetsite püham paik.

Kokku antakse välja 19 auhinda, mille hulgas on ajaloolise Võromaa, Virumaa, Mulgimaa, saarte, Muinsuskaitseameti jm eriauhinnad.

Kõigi  võidukuvadega saab tutvuda siin: www.maavald.ee

Lisaks rahalistele auhindadele jagatakse välja loodusajakirjade aastatellimused, ratsaretk, suitsusauna külastus, Viru Folgi, Roheliste Rattaretke ja erinevate kursuste vabapääsmeid, raamatuid jpm.

Võistlusel osalesid Rootsi, Soome, Austraalia, Indoneesia, Islandi, Filipiinide, Keenia, Mehhiko, Peruu, Tiibeti ja Venemaa pühapaikadest tehtud pildid. Hõimurahvaste juurest on esindatud saami, soome, ersa, handi, neenetsi, ingeri, karjala, komi, mari, merja, nganassaani, udmurdi, vepsa ja seto pühapaigad.

Eestist on saadetud kuvasid 14 maakonna ja 55 valla pühapaikadest. Võistluse noorim osavõtja on 11 ja vanim 70 aastane.

Kuvavõistluse hindamiskogusse kuulusid taidur Epp Margna, loonakuvaja Arne Ader ning ajakirja Loodusesõber peatoimetaja Helen Arusoo.

Hiite kuvavõistluse peatoetaja on WIEDEMANNI TÕLKEBÜROO. Teised toetajad: Hõimurahvaste Programm, Kehrwieder, Loodusajakiri, Uma Leht, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, Võro Instituut, Mulgi Kultuuri Instituut, Viru Folk, Roheliste Rattaretked, Tihuse hobuturismitalu, Mooska talu, Muinsuskaitseamet, Keskkonnaamet, Eesti Pärimusmuusika Keskus, Kirjastus Pegasus, Trükimuuseum, Krautmani Massaaži ja Terviseakadeemia, Harmoonikum, Põlistarkuste ja Rahvaravi Kool, Looduse aasta foto, Laudauksekääksutajad ning LÜÜ TÜRR.

Hiite kuvavõistluse eesmärk on väärtustada ning jäädvustada ajaloolisi looduslikke pühapaikasid, nendega seotud pärandit ja julgustada inimesi pühapaikadega tutvuma. Võistlust korraldavad Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskus, Hiite Maja sihtasutus ning Maavalla koda. Hiite kuvavõistlus toimub ka järgmisel aastal.

Võistluse tulemuste tutvustamine ja võitjate autasustamine toimub Hiie väe tunnustamise sündmusel 28.11. algusega kl 13 Tartus Vanemuise 42 (Eesti Kirjandusmuuseumis aulas). Kõik huvilised on oodatud. Sissepääs tasuta.

Võistluse lehekülg
www.maavald.ee/kuvavoistlused/h/maavalla-hiied-10228