Käimas on Hiite kuvavõistlus

Käimas on Hiite kuvavõistlus, kuhu oodatakse fotosid ja videoid hiitest ja teistest põlistest looduslikest pühapaikadest.

Võistluse peaauhind on 1000 eurot, hõimurahvaste auhind 300 eurot, Soome auhind 300 eurot ja kuni 16aastaste auhind 200 eurot. Lisaks on välja pandud Vana-Võrumaa, Virumaa, saarte jm eriauhinnad.

Võistluse eesmärk on jäädvustada ja väärtustada pühapaikade kultuuri- ja looduspärandit ning innustada inimesi nendega tutvuma.

Hiite kuvavõistlust korraldab Hiite Maja sihtasutus, kaaskorraldajaks Soomes on Taivaannaula ühendus. Võistlus toimub eesti, soome ja vene keeles ning keskendub soome-ugri rahvaste ühisele pärandile.

Lähem teave, võistluse eeskiri ja kuvade üleslaadimine võistluse veebilehel: https://www.hiis.ee/kuva/2023

Lisateavet

Tänavune Hiite kuvavõistlus on järjekorras 16. Teadaolevalt on see ainus omataoline fotovõistlus maailmas. Kuvavõistlusele saadetud fotod moodustavad kultuuriloolise arhiivi, mis on veebis vabalt kättesaadav aadressil: https://www.hiis.ee/kuva/kuvavoistlused.

Looduslik pühapaik on mets, puu, kivi, veekogu, pinnavorm, või maa-ala, mida on pühaks pidanud juba meie esivanemad. Pühapaikade hulka loetakse ka vanade matusetavadega seotud ristipuud, rannakülade titekivid, tervendamise paigad ning liukivid. Pühapaikadega seotud peamised tavad on palvetamine, andide toomine, tule tegemine, pühade pidamine, tervendamine ja lahkunute mälestamine. Paljud pühapaigad on praegu elavas kasutuses.

Eestis leidub hinnanguliselt 5000 ajaloolist looduslikku pühapaika, millest ca 1500 on kantud looduslike pühapaikade kaardile: https://kaart.hiiepaik.ee.

Tuntuimad pühapaigad on Otepää Pühajärv, Suur ja Väike Taevaskoda, Kaali Pühajärv, Panga pank, Saula Siniallikad, Jägala juga, Tamme-Lauri tamm jt.

2022. a kuvavõistluse võidupildid (korduval pealeklõpsimisel avaneb originaalfail), mida võib võistluse tutvustamisel meedias tasuta kasutada, lisades seejuures autori nime, paiga nime ja Hiite kuvavõistluse nime: https://www.hiis.ee/kuva/uudised/5178-hiite-kuvavoistluse-voitjad-2022

Võistluse plakat: https://www.hiis.ee/kuva/images/gallery/originals/kuvavoistlused_48/hiite_kuvavoistlus_2023_78/plakat23_ee-20230504.jpg

Toetavad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, Võru Instituut, Mulgi Kultuuri Instituut, Fenno Ugria, Maavalla Koda, Tihuse Hobuturismitalu, Tagavälja talu, Alar Krautmani Terviseakadeemia, Hiiepaik, LüüTürr jt.