Olli Tasso: Pühapaikade piltidel on sügavam tähendus

Hiite kuvavõistluse uurali rahvaste ehk hõimurahvaste auhinna võitis 2020. aastal Olli Tasso kuva Soome Jämijärvi Külmaveski (sm k Kylmämyllynlähde) allikast. See on esimene kord, kui kuvavõistluse Uurali auhind läheb Soome. Varasemalt on selle auhinna pälvinud handi-mansi, udmurdi ja mari pühapaikade kuvad.

Esitasime Olli Tassole mõned küsimused.

Üks sinu allika-kuva võitis Hiite kuvavõistlusel pühade vete auhinna ka 2019. aastal. Kas oled peale seda palju pühapaiku külastanud?

Käisin möödunud aastal mitmes looduslikus pühapaigas. Need olid suurepärased kogemused. Pühapaigad, eriti veekogud ja vanad puud on mulle südamelähedased.

Kas Soome pühapaigad on pakkunud sulle üllatusi?

Jah, üks üllatus õpetas mulle, et põliste pühapaikade külastamist ei tasu edasi lükata. Läksin suvel vaatama üht pühapuud, mida pärimuse järgi ei saanud ükski inimene maha raiuda. Inimene ei olnud teda tõesti puutunud, aga loodusjõud olid siiski puu langetanud. Ja seda vaid veidi aega enne kui ma jõudsin tema juurde.
Mõtlesin sellele puule aasta otsa, aga lükkasin ta külastamist aina edasi, kuni oli liiga hilja.

Milliseid muljei jättis võidukuval jäädvustatud Külmaveski allikas?

Tundus, et allika juures aeg peatus. Ümbritsev mets oli vaikne. Allikasilmade lõputu liikumise vaatamine mõjus rahustavalt. Pulbitsevat vett ja põhjaliiva muutuvaid mustreid oleks võinud lõputult vaadata. Kerkisid küsimused. Kui kaua see allikas on olnud olemas? Kui kaua allikasilmad on olnud oma praegustes kohtades? Kui palju inimesi on sellest allikast joonud ja kui mitu on saanud temast abi oma vaevade parandamiseks?

Pildile jäädvustatud väike allikasilm oli kõige huvitavam, sest ta moodustas heledast ja tumedast ainest lakkamatult erinevaid põhjamustreid. Jäädvustasin mu silme all muutuvatest kujunditest mitu kuva. Uurali auhinna võitis mu lemmikpilt.

Mida tahaksid soovitada fotohuvilistele, kes pole varem pühapaiku pildistanud?

Looduslikud pühapaigad erinevad sageli oma väljanägemisega teistest taolistest paikadest. Näiteks vanu puid on igal pool, aga pühades puudes märkan ma alati midagi erilist, mis eristab neid teistest puudest. Peale selle, et pühapaigad on muljetavaldavad, leidub nende kohta tihti ka huvitavaid lugusid.
Mulle endale meeldivad sellised pühapaigad, mis asuvad kaugel, või on teatud mõttes peidus. Vaiksetes kohtades võib rahus pildistada ja saab lasta mõtetel lennata. Looduses olemine teeb head ja leevendab argiseid pingeid. Kuid lugude abil võib pühapaikades tunnetada midagi veelgi erilisemat. Usun, et erilises kohas jäädvustatud kuvad on samuti erilised. Pühapaikade piltidel on sügavam tähendus.

-

Võidukuva juurde kirjutas Olli Tasso järgmist:

Kylmänmyllynlähde (Külmaveski allikas)
Leidsin selle paiga, otsides Internetist erinevaid kohti, kuhu matkata. See paik tundus huvitav, ning edasi uurides selgus, et ala kahe allika veest on saadud abi erinevate tervisehädade vastu. Lõpuks külastasin pildil olevat Külmaveski allikat detsembris 2019. Päris allikani saab heas korras liivateed mööda, mille otsas on väike parkimisplats. Külastamispäeval ma siiski ei julgenud päris lõpuni sõita, sest lund oli eelnevalt sadanud niivõrd palju. Arvasin paremaks jätta auto eemale ja sumada jala allika juurde. Värske lumi peitis õnneks kõik varasemad jalajäled, nii et pildistamine ja kompositsioonide leidmine läks sujuvalt. Teisi inimesi ei olnud näha, nii oli koht tervenisti minu päralt ja sain nautida metsa vaikust.
Paik asub Jämijärve Hämeenkangase mäeseljandikul, mis on paikkonna tähtsamaid põhjavee moodustumisalasid. See Kylmänmyllynlähde ning kahesaja meetri kaugusel Uhrilähde (Ohvriläte) on ühed mitmetest mäeseljandiku serval asuvatest looduslikest allikatest. Museovirasto (Muuseumiameti) Kyppi.fi-andmetel on need kaks allikat tervendava väega. Pärimuse järgi allikate veega on ravitud mh silmahaigusi. Minul endal ei olnud vajadust silmi pesta, aga pesin oma jalad hoolega, kuna libastusin allika kõrval asuvalt palkteelt vette. Ma ei tea, kas sellepärast, et ma ei söandanud ohverdada midagi nendesse suurepärastesse allikatesse, aga vähemalt siiani ei ole minu lampjalad märjaks saamisest hoolimata paranenud.

 

Olli Tasso kuvad 2020. a Hiite kuvavõistlusel:

       

 

Lõppenud võistluse kõigi võidukuvadega saab tutvuda siin: https://www.hiis.ee/uudised/hiite-kuvavoistluse-voitjad-2020

Kuvavõistlus toimub ka 2021. aastal. Praegu on paras aeg pühapaikade kohta lugeda ja neid pildistama asuda.